Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort de un cetatean strain din Romania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort de un cetatean strain din Romania

Am nevoie de indrumare intr-un caz destul de special. M-am casatorit in Canada cu un cetatean canadian acum 3 ani, si casatoria a fost inscrisa in Romania prin ambasada. Lociesc in Canada de 8 ani si am cetatenie canadiana pe langa cetatenia romana. Am niste motive foarte temeinice din cauza carora m-am hotarat sa divortez, dar sotul meu nu vrea sa coopereze deloc. Mentionez ca motivele amintite sunt recunoscute de catre legea romana, dar nu catre legea canadiana. Conform legilor canadiene, ar trebui ca "simplu" sa stau separata in Canada un an intreg inainte sa cer divortul propriu-zis. Problema este ca as prefera sa gasesc o cale sa ma mut inapoi in Romania si sa incep divortul de acolo, fiindca in Canada nu pot primi suport emotional necesar in aceasta perioada foarte grea. Stiu ca in principiu divortul trebuie facut din Canada daca aici am avut ultimul domiciliu comun cu sotul. Totusi, exista vreo cale sa incep procesul de divort din Romania cand ma mut acasa? Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
nu exista alta cale.instanta competenta cu desfacerea casatoriei e cea canadiana.
athe a scris:

nu exista alta cale.instanta competenta cu desfacerea casatoriei e cea canadiana.

Totusi, exista si o alta cale.
Este adevarat ca, in cazul in care sotii sunt de natioanlitati diferite, legislatia aplicabila este stabilita pe baza criteriului statului in care cuplul isi petrece cel mai mult timp.
Avand in vedere faptul ca aveti si cetatenia romana, iar legile canadiene va obliga sa stai separat un an de zile, o varianta de divort ar fi sa formulati actiunea de divort in Romania.

Spun aceasta pentru ca, in cazul in care sotii sunt de nationalitati diferite, instanta are dreptul absolut de a decide care este legislaţia aplicabila. Sigur, asa cum am spus, instanta va decide pe baza criteriului statului in care cuplul petrece cel mai mult timp. Dar acest criteriu nu este unicul. Poate ca motive invocate de dvs. convinge instanata sa se aplice legislatia romana in materie de divort si astfel ati scapat mai repede de "chinul" acelui an.
buna ziua.
puteati divorta si in romania doar daca casatoria s-ar fi incheiat pe teritoriul statului roman.
vi se va invoca din oficiu exceptia de necompetenta teritoriala daca veti invoca instanta romana cu actiunea de divort.
v-o spun din proprie experienta #-o
Cum se schimba situatia daca stau in Romania un an cu loc de munca si adresa in buletin, deci pot dovedi ca am relatii mai strinse in Romania decat in Canada?
Daca eu stau un an separat in Romania (bineinteles stabilind domiciliu in Romania in mod oficial, repatriere, buletin etc.) atunci criteriile canadiene pentru divort sunt implinite. In acest caz, daca invoc instanta romana cu divortul, acesta va fi acceptat sau tot va fi respins cu motivul incompetentei juridice?
Poate sun putin confuz, dar problema este ca nu inteleg ce inseamna incompetenta juridica pe baza ultimului domiciliu comun: 1. "Nu putem trata acest caz de divort, punct. Adresati-va sistemului juridic canadian", sau 2. "Nu putem trata acest caz de divort pana cand criteriile canadiane nu sunt implinite".